Deklaracja dostępności
Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu deklaruje zapewnienie dostępności swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. dotyczącej dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Niniejsza deklaracja odnosi się do strony https://biologia.amu.edu.pl
Strona internetowa została opublikowana: 15 września 2022 r.
Ostatnia istotna aktualizacja miała miejsce: 15 marca 2025 r.
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa charakteryzuje się częściową zgodnością z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. dotyczącej dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, ze względu na wyszczególnione poniżej niezgodności oraz wyłączenia.
Niedostępne treści
Elementy niezgodne z załącznikiem:
- Materiały filmowe zamieszczone na stronie nie są wyposażone w napisy dla osób z niepełnosprawnością słuchu
- Niektóre obrazy występujące na stronie nie zawierają tekstu alternatywnego
- Odnośniki do pobieralnych dokumentów pozbawione są informacji o parametrach pliku
- Artykuły publikowane na stronie nie posiadają odpowiedniej struktury nagłówkowej
- Na stronie mogą występować linki bez jasno określonego celu w nazwie
- W serwisie znajdują się dokumenty PDF utworzone na podstawie niewłaściwie przygotowanych plików Word (bez prawidłowo oznaczonej struktury logicznej) lub będące skanami dokumentów. Systematycznie pracujemy nad poprawą istniejących materiałów oraz dbamy o to, by nowo dodawane dokumenty spełniały standardy dostępności.
Treści wyłączone spod przepisów ustawy:
- Zintegrowana z serwisem mapa Google może nie spełniać wszystkich wymogów dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie dla użytkowników korzystających z czytników ekranu oraz nawigacji klawiaturowej. Zapewnienie pełnej dostępności tego elementu jest obecnie niemożliwe, ponieważ stanowi on zewnętrzną usługę, której funkcjonalność pozostaje poza naszą kontrolą.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Deklaracja została sporządzona dnia: 20 marca 2025 r.
Ostatni przegląd deklaracji przeprowadzono: 27 marca 2025 r.
Niniejszą deklarację opracowaliśmy na podstawie samodzielnej oceny przeprowadzonej przy użyciu Listy kontrolnej do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Skróty klawiaturowe
Podczas korzystania ze strony internetowej istnieje możliwość używania standardowych skrótów klawiaturowych oferowanych przez przeglądarkę.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszelkie problemy związane z dostępnością cyfrową naszej strony internetowej prosimy zgłaszać do: mgr Rafał Bajaczyk – poprzez e-mail: rafal.bajaczyk@amu.edu.pl lub telefonicznie pod numerem +48 61 829 57 92.
Każda osoba ma możliwość wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej poszczególnych elementów.
Formułując takie żądanie, prosimy o podanie:
- swojego imienia i nazwiska,
- danych kontaktowych (np. numer telefonu, adres e-mail),
- precyzyjnego adresu strony internetowej, gdzie znajduje się niedostępny cyfrowo element lub treść,
- szczegółowego opisu problemu oraz preferowanego sposobu jego rozwiązania.
Zobowiązujemy się odpowiedzieć na zgłoszenie w możliwie najkrótszym czasie, nie przekraczającym 7 dni od momentu jego otrzymania.
W przypadku gdy dotrzymanie powyższego terminu okaże się niemożliwe, poinformujemy o tym fakcie osobę zgłaszającą. W takiej sytuacji wskażemy nowy termin realizacji zgłoszenia, który nie przekroczy 2 miesięcy od daty wpłynięcia pierwotnego żądania.
Jeśli zapewnienie dostępności cyfrowej wskazanej strony internetowej lub treści nie będzie możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do poszukiwanych informacji.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
W sytuacji gdy w odpowiedzi na wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej odmówimy spełnienia żądania, a osoba zgłaszająca nie zgadza się z taką decyzją, przysługuje jej prawo do złożenia skargi.
Prawo do złożenia skargi przysługuje również w przypadku braku zgody na zaproponowany alternatywny sposób dostępu, który został przedstawiony w odpowiedzi na wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę należy kierować listownie lub drogą elektroniczną do:
Prorektor ds. Cyfryzacji UAM,
prof. dr hab. Michał Banaszak,
Adres korespondencyjny: Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań,
Adres e-mail: mbanasz@amu.edu.pl.
Przydatne informacje w tym zakresie można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Istnieje również możliwość poinformowania o zaistniałej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz zwrócenia się z prośbą o interwencję w sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Collegium Biologicum
Adres: ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6, 61-614 Poznań
Kierownik obiektu: mgr Maciej Rataszewski (tel. 797 901 051, e-mail: maciej.rataszewski@amu.edu.pl)
Wizualizacja otoczenia i parteru Collegium Biologicum na stonie: https://biologia.amu.edu.pl/kontakt/spacer-po-budynku a plan budynku (z opcją wyszukiwania pomieszczeń) znajduje się na stronie: https://biologia.amu.edu.pl/kontakt/jak-dotrzec-do...
W odległości około 30 metrów od głównego wejścia do budynku, od strony ul. Uniwersytetu Poznańskiego, zlokalizowane są 2 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.
Charakterystyka głównego wejścia:
- wyposażone jest w schody z poręczami,
- obok schodów znajduje się pochylnia umożliwiająca wjazd osobom poruszającym się na wózkach, prowadząca na poziom parteru (0) budynku,
- wejście posiada automatycznie otwierane drzwi.
Wewnętrzna infrastruktura budynku:
- wszystkie schody we wnętrzu wyposażone są w poręcze po obu stronach,
- budynek posiada windy obsługujące wszystkie poziomy i sekcje obiektu,
- w obiekcie znajduje się 5 toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami, rozmieszczonych następująco: 2 na parterze, 2 na pierwszym piętrze oraz 1 na drugim piętrze,
- jedna z dwóch wind działających w budynku wyposażona jest w system komunikatów głosowych oraz przyciski oznaczone alfabetem Braille'a.
Do budynku można wchodzić z psem asystującym, jednak z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi laboratoriów i pracowni specjalistycznych. Zakres dostępu dla zwierząt asystujących ustalany jest indywidualnie, w zależności od charakterystyki prowadzonych w danym pomieszczeniu zajęć.
Strona internetowa budynku: http://biologia.amu.edu.pl
Dane kontaktowe portierni oraz osób udzielających informacji i pomocy: tel. 61 829 55 60
Wizualizacja otoczenia i parteru Collegium Biologicum: https://biologia.amu.edu.pl/kontakt/spacer-po-budynku
Plan budynku (z opcją wyszukiwania pomieszczeń): https://biologia.amu.edu.pl/kontakt/jak-dotrzec-do...
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
System informacji dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi obejmuje tabliczki zawierające numery i opisy pomieszczeń zapisane alfabetem Braille'a oraz wyposażone w kody QR, zainstalowane przy drzwiach do sal, pokoi oraz łazienek.