W dniach 29-30 listopada 2023 roku w Coll. Biologicum UAM w Poznaniu odbędzie się VIII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej. Organizatorami wydarzenia są: Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Esri Polska. Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Global Biodiversity Information Facility Poland i Krajowy System Informacji o Bioróżnorodności.

Szczegółowy program Forum znajduje się na stronie https://forumbiogis.amu.edu.pl/program.

Pierwszy dzień obrad będzie transmitowany na kanale YouTube pod adresem https://youtube.com/live/VHwmefaFmEw?feature=share

Forum BioGIS jest cykliczną imprezą o charakterze konferencji i warsztatów, której głównym celem jest wymiana doświadczeń między nauką i praktyką, a także popularyzacja wiedzy na temat rozwoju i zastosowań narzędzi geoinformatycznych oraz zasobów danych przestrzennych w naukach biologicznych. Spotkania odbywają się od 2012 roku.

W tegorocznej edycji tematyka Forum obejmie zagadnienia transformacji historycznych danych przyrodniczych do cyfrowych baz danych przestrzennych oraz ich wykorzystania w nauce, edukacji i ochronie przyrody. Temat nawiązuje bezpośrednio do wyników projektów cyfryzacji archiwalnych zbiorów przyrodniczych, realizowanych i finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w tym projektu AMUNATCOLL zrealizowanego przez Wydział Biologii UAM i PCSS. Zaplanowano sesje referatowe, panele dyskusyjne i warsztaty na temat wykorzystania cyfrowych baz danych przyrodniczych w edukacji i ochronie przyrody, przygotowania zbiorów przyrodniczych do digitalizacji, procesu digitalizacji, metod geotagowania, opisów lokalizacji okazów oraz wielu aspektów informatycznych budowy baz danych i narzędzi stosowanych w analizach online.