Data wydarzenia:

Wykład Laureata 8-ej Nagrody im. Marcina Antczaka: Jan Jedlikowski "What can we find by studying elusive Rallidae bird species"

W środę 26.10.2022 r. o godz. 12:15 w Małej Auli Collegium Biologicum odbędzie się wręczenie Nagrody im. Marcina Antczaka za wyróżniającą się pracę ornitologiczną oraz wykład tegorocznego laureata - dr Jana Jedlikowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego dotyczący komunikacji dźwiękowej niezwykłej, aktywnej głównie nocą grupy ptaków jakimi są chruściele.
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy pracowników, doktorantów i studentów zainteresowanych ptakami, zachowaniem i komunikacją.

Lecture of Jan Jedlikowski, laureate of the 8th Martin Antczak Award entitled " What can we find by studying elusive Rallidae bird species"

On Wednesday, 26.10.2022 at 12:15 p.m. in the Mała Aula Auditorium of Collegium Biologicum, the presentation of the Marcin Antczak Award for an outstanding ornithological work will take place, as well as a lecture by this year's laureate - Dr. Jan Jedlikowski from the University of Warsaw on the sound communication of an extraordinary group of birds, active mainly at night – rallids.Admission is free. Staff, postgraduates and students interested in birds, behaviour and communication are cordially invited.

SEEB200-2022.10.26..pdf 19.10.2022 Rafał Bajaczyk
Pobierz PDF SEEB200-2022.10.26..pdf(343.9 KB)