Data publikacji w serwisie:

Prof. Krzysztof Sobczak z Wydziału Biologii UAM wybrany do grona członków PAN

Prof. Krzysztof Sobczak z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został wybrany do prestiżowego grona członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk.


Wybory odbyły się 26 czerwca 2025 roku, a ich wyniki ogłoszono na oficjalnej stronie PAN (Zobacz artykuł: Prestiżowe grono korporantów PAN powiększa się o nowych członków).


Prof. Sobczak dołączył do elitarnego grona wybitnych naukowców, których dorobek naukowy, autorytet oraz wkład w rozwój polskiej i światowej nauki zostały docenione przez środowisko akademickie. Jego badania w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki, a także zaangażowanie w kształcenie młodych naukowców, stanowią istotny wkład w rozwój nauk biologicznych w Polsce.


Biogram


Prof. Krzysztof Sobczak – biolog, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych, dyrektor Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Jest światowej klasy biologiem molekularnym, zajmującym się badaniami biologii i patologii RNA. Jego odkrycia dotyczące udziału zmutowanych cząsteczek RNA w patogenezie chorób neurologicznych człowieka mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju nauk biomedycznych na świecie. Świadczą o tym m.in. liczne cytowania jego prac (ponad 4500) i indeks H wynoszący 36. Udowodnił m.in. możliwość skutecznej neutralizacji toksycznego, zmutowanego RNA z użyciem małych, terapeutycznych kwasów nukleinowych. O wadze prowadzonych przez niego badań w wymiarze społeczno-ekonomicznym świadczy fakt, że kilka opracowanych przez niego strategii terapeutycznych dotarło do drugiej fazy badań klinicznych.


Jego prace publikowane były w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak: ScienceMolecular CellPNASNature CommunicationsNucleic Acids ResearchJACSAnnals of Neurology czy Molecular Therapy. W swoich badaniach wykorzystuje i rozwija najnowocześniejsze technologie z obszaru biochemii, biologii molekularnej, komórkowej i biotechnologii, Prowadzi owocną współpracę międzynarodową.


Był kierownikiem ośmiu dużych projektów badawczych finansowanych przez MNiSW, NCN, FNP oraz programy Horyzont 2020 i Horyzont Europa, w tym dwóch prestiżowych projektów FNP-TEAM. Obecnie kieruje grantem NCN-MAESTRO. Jest laureatem wielu nagród naukowych, m.in. Rektora UAM, Dyrektora IChB PAN, Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Premiera RP.

Fot. Adrian Wykrota